Ulster GAA Handball WALLBALL Championships 2016 at Loughmacrory

Share Story Facebooktwitterpinterestlinkedin

The 2016 Ulster GAA Wallball (One Wall Handball) Championships will go ahead in Loughmacrory on the first weekend of June, commencing at 11.30am on Saturday 4th and culminating with the provincial finals at the One Wall Arena on Sunday 5th.

There again looks to be a top class series of ties on the agenda in the mid Tyrone venue and with a heatwave being predicted for the country this coming weekend, it should hopefully be a weekend of action to savour too.

Twelve months ago it was Tyrone GAA Handball star, Conor McElduff, who maintained his highly impressive unbeaten run in the code in Ireland as he added the Ulster crown to his back to back Mens Irish Nationals Open title as Down’s Lorraine Havern claimed the Ladies Open honours in 2015 also.

There is a solid look again to all the grades with the Champions, where relevant in 2015 grades, going in as number 1 seeds for the upcoming series – which is set to go to the All Ireland stage at a later date (to be confirmed by Croke Park and National CCC).

Ladies Open champion, Lorraine Havern, shoots against Tyrone's Maeve McElduff

Ladies Open champion, Lorraine Havern, shoots against Tyrone’s Maeve McElduff

source ULSTER ONE WALL FINALS 2015…

http://bullcitycraft.com/milnica/3432 Click Here to view the review and results from the 2015 Ulster One Wall Championships

site de rencontres gratuit 35 Mens Open – Conor McElduff (Tyrone) beat Johnny Woods (Tyrone)
see Womens Open – Lorraine Havern (Down) beat Maeve McElduff (Tyrone)
opcje binarne nielegalne Mens B – Richie McNally (Down) beat Cormac McMahon (Cavan)
rencontre 05 Mens C – Conor McMahon (Cavan) beat Spillane Martin (Tyrone)
hat jemand erfahrungen mit binären optionen Womens C – Mary Havern (Down) beat Cloideach Donaghy (Tyrone)
http://bestone.com.au/?page_id=25/page/2/ Boys U12 – Jonathan Owens (Tyrone) beat Jack Darcy (Tyrone)
http://captainaugust.com/?koooas=accesso-iq-option&e1c=ef Girls U12 – Clodagh Munroe (Tyrone) beat Cloda Nic Con Midhe (Tyrone)
sophia dating liam payne Boys U14 – Cahir Munroe (Tyrone) beat Eoghain McGinnity (Monaghan)
dating agency mallorca Girls U14 – Dearbhla Coleman (Armagh) beat Elizabeth McGarvey (Tyrone)
rencontres financiУЈres internationales paris europlace Boys U16 – Cormac Munroe (Tyrone) beat Ciaran Cuddy (Tyrone)
Girls U16 – Megan McCann (Armagh) beat Meabh McCambridge (Armagh)
Boys U18 – Sean Kerr (Tyrone) beat Niall Allison (Tyrone)
Girls U18 – Niamh Coleman (Armagh) beat Alana Doran (Armagh)
Masters – Niall Kerr (Tyrone) beat Chris Curran (Tyrone)
Golden Masters – Paul Cassidy (Monaghan) beat Conor Kerr (Tyrone)

 Ulster GAA Handball WALBALL Championships 2016
(One Wall Handball)

Saturday 4th & Sunday 5th June 2016, in Loughmacrory OW Arena

Click Here for Event Page & Venue Information

UlsterGAAHandballBanner

Match format & Rules:

All matches in all grades will comprise 1 x 25 Ace game with 2 serves (ie. two faults hand-out) and 2 time-outs per game/match.
All finals, except Mens and Ladies Open Finals, will comprise 1 x 25 Ace game with 2 serves (ie. two faults hand-out) and 2 time-outs.
Mens and Ladies Open Finals will comprise 2 x 15 ace games (2 time-outs) and 1 x 11 ace tie-break (1 time-out).
All other standard One Wall Handball Rules apply.

Having been passed at GAA Handball Ireland Congress in 2014, there is to be a GAA Handball All Ireland One Wall Championship weekend also in 2016 with the Ulster winners in each grade to go on to the All Ireland semi finals – details still to be confirmed by Croke Park and National CCC.

Coffee Morning Poster Landscape WEB

Mens Open Singles:

  • MO Quarter Final:
  1. Sat 4th June, Ct3, 4.50pm: Conall McCavitt (Armagh) v Shane O’Neill (Tyrone)
  2. Sat 4th June, Ct3, 5.10pm: Sean Digney (Down) v Pol Clarke (Tyrone)
  • MO Semi Finals:
  1. Sun 5th June, Ct2, 3.00pm: Conor McElduff (Tyrone) v Winner Match 1
  2. Sun 5th June, Ct2, 3.15pm: Darragh Daly (Tyrone) v Winner Match 2
  • MO Final: Sun 5th June, Ct2, 5.15pm: Winner SF 1 v Winner SF2

She’s ACE Womens Open Singles:

  • WO Semi Final:
  1. Sun 5th June, Ct2, 1.25pm: Niamh Coleman (Armagh) v Maeve McElduff (Tyrone)
  • WO Final:
  1. Sun 5th June, Ct2, 4.50pm: Lorraine Havern (Down) v Winner SF Match 1

Mens A Singles:

  • MensA Semi Finals:
  1. Sun 5th June, Ct3, 11.45am: Richard McNally (Down) v Patrick McCrory (Tyrone)
  2. Sat 4th June, Ct3, 6.00pm: Eamonn McCrory (Tyrone) v Ryan Mullan (Tyrone)
  • MensA Final: Sun 5th June, Ct3, 3.45pm: Winner SF 1 v Winner SF2

Mens B Singles:

MensB Semi Finals:

  1. Sun 5th June, Ct2, 2.25pm: Cormac McMahon (Cavan) v Cormac Munroe (Tyrone)
  2. Sun 5th June, Ct2, 2.45pm: Conor Duff (Tyrone) v Conor McMahon (Cavan)

MensB Final: Sun 5th June, Ct3, 4.30pm: Winner SF 1 v Winner SF2

Mens C Singles:

  • MensC Round 1:
  1. Sat 4th June, Ct1, 5.45pm: Dermot Moxon (Tyrone) v Barry McCoy (Down)
  2. Sat 4th June, Ct2, 5.45pm: Barry Fox (Tyrone) w/o Adrian Gribben (Down) w/d
  • MensC Quarter Finals:
  1. Sun 5th June, Ct1, 12.00pm: Jerry Keenan (Tyrone) v Winner Match A
  2. Sun 5th June, Ct1, 12.20pm: Martin Sherry (Down) v Barney McAleer (Tyrone)
  3. Sun 5th June, Ct3, 12.00pm: Conor Keenan (Tyrone) v David Treanor (Monaghan)
  4. Sun 5th June, Ct3, 12.20pm: Gerard Conroy (Tyrone) v Barry Fox (Tyrone)
  • MensC Semi Finals:
  1. Sun 5th June, Ct3, 2.25pm: Winner QF1 v Winner QF2
  2. Sun 5th June, Ct3, 2.45pm: Winner QF3 v Winner QF4
  • MensC Final: Sun 5th June, Ct3, 4.10pm: Winner SF Match 5 v Winner SF Match 6

Masters Singles:

  • Mas Quarter Final:
  1. Sat 4th June, Ct3, 2.30pm: Kenny Curran (Tyrone) v Mark McCartan (Tyrone)
  2. Sat 4th June, Ct3, 2.50pm: Finbarr Fullen (Tyrone) v Eddie McCavitt (Armagh)
  • Mas Semi Finals:
  1. Sat 4th June, Ct2, 5.10pm: Niall Kerr (Tyrone) v Winner Match 1
  2. Sat 4th June, Ct2, 5.25pm: Chris Curran (Tyrone) v Winner Match 2
  • Mas Final: Sun 5th June, Ct2, 3.45pm: Winner SF Match 3 v Winner SF Match 4

Golden Masters Singles:

  • GMas Quarter Final:
  1. Sat 4th June, Ct3, 1.50pm: Brian Havern (Down) v John White (Down)
  • GMas Semi Finals:
  1. Sat 4th June, Ct1, 5.10pm: Paul Cassidy (Monaghan) v Winner Match 1
  2. Sat 4th June, Ct1, 5.25pm: Conor Kerr (Tyrone) v Tony McElduff (Tyrone)
  • GMas Final: Sun 5th June, Ct1, 3.20pm: Winner SF Match 2 v Winner SF Match 3

She’s ACE Womens B Singles:

  • WB Semi Final:
  1. Sat 4th June, Ct3, 2.10pm: Avril McNamee (Donegal) v Mary Havern (Down)
  • WB Final:
  • Sat 4th June, Ct3, 5.25pm: Final: Michelle Warren (Tyrone) v Winner SF1

She’s ACE Womens C Singles:

  • WC Round 1:
  1. Sat 4th June, Ct 1, 4.30pm: Emma Lyttle (Tyrone) v Bronagh Allison (Tyrone)
  • WC Quarter Finals:
  1. Sat 4th June, Ct1, 6.00pm: Cloideach Donaghy (Tyrone) v Winner Rd 1 Match 1
  2. Sat 4th June, Ct2, 11.55am: Aileen Havern (Down) v Aideen Curran (Tyrone)
  3. Sat 4th June, Ct1, 11.55am: Michelle McCoy (Down) v Aine Farley (Tyrone)
  4. Sat 4th June, Ct3, 11.55am: Annie Havern (Down) v Catherine Kelly (Tyrone)
  • WC Semi Finals:
  1. Sun 5th June, Ct1, 1.05pm: Winner QF1 v Winner QF2
  2. Sun 5th June, Ct1, 12.45pm: Winner QF3 v Winner QF4
  • WC Final: Sun 5th June, Ct1, 3.45pm: Winner SF Match 5 v Winner SF Match 6

MensOpen1WallConorMcElduff2

JUVENILE Wallball Singles Championships 2016

Boys Under 13 Singles

  • BU13 Round 1:
  1. Sat 4th June, Ct1, 11am: Cathal Magee (Down) v Ciaran McNally (Tyrone)
  • BU13 Round 2:
  1. Sat 4th June, Ct2, 11am: Jack Darcy (Tyrone) v Mark Corrigan (Monaghan)
  2. Sat 4th June, Ct3, 11am: Fearghal Mc Manus (Down) v Connor Fox (Tyrone)
  3. Sat 4th June, Ct1, 11.20am: Zak Devine (Tyrone) v Aidan Cunningham (Monaghan)
  4. Sat 4th June, Ct2, 11.20am: Fíachra ÓDúill (Armagh) v Fergal McGee (Monaghan)
  5. Sat 4th June, Ct3, 11.20am: Eoin McElholm (Tyrone) v Diarmuid O’Riordan (Monaghan)
  6. Sat 4th June, Ct1, 11.40am: Darragh White (Down) v Winner Round 1 Match 1
  7. Sat 4th June, Ct2, 11.40am: Gary McAleer (Tyrone) v Aidan McGeough (Monaghan)
  8. Sat 4th June, Ct3, 11.40am: Sean Callan (Monaghan) v Tom McNeill (Down)
  • BU13 Quarter Finals:
  1. Sat 4th June, Ct2, 1.50pm: Winner Rd 2 Match 1 v Winner Rd 2 Match 2
  2. Sat 4th June, Ct2, 2.10pm: Winner Rd 2 Match 3 v Winner Rd 2 Match 4
  3. Sat 4th June, Ct2, 2.30pm: Winner Rd 2 Match 5 v Winner Rd 2 Match 6
  4. Sat 4th June, Ct1, 2.10pm: Winner Rd 2 Match 7 v Winner Rd 2 Match 8
  • BU13 Semi Finals:
  1. Sun 5th June, Ct1, 2.45pm: Winner QF1 v Winner QF2
  2. Sun 5th June, Ct1, 3.00pm: Winner QF3 v Winner QF4
  • BU13 Final: Sun 5th June, Ct1, 4.10pm: Winner SF Match 5 v Winner SF Match 6

Boys Under 15 Singles

  • BU15 Round 1:
  1. Sat 4th June, Ct2, 12.15pm: Odhran Owens (Tyrone) v Anton White (Down)
  2. Sat 4th June, Ct3, 12.15pm: John Grant (Down) v Brian McAleer (Tyrone)
  3. Sat 4th June, Ct1, 12.35pm: Ryan McVeigh (Down) v Jack Conway (Tyrone)
  4. Sat 4th June, Ct2, 12.35pm: Shane Keenan (Down) v Vilius Macidulskas (Tyrone)
  5. Sat 4th June, Ct3, 12.35pm: Lee Fegan (Down) v Conan McElholm (Tyrone)
  6. Sat 4th June, Ct3, 1.15pm: Pearse Dobbs (Tyrone) w/o Liam Dunne (Down) w/d
  7. Sat 4th June, Ct2, 12.55pm: Fionntan McNamee (Tyrone) w/o Jack Turley (Down) w/d
  8. Sat 4th June, Ct3, 12.55pm: Diarmaid Gallagher (Tyrone) v Daire Savage (Down)
  9. Sat 4th June, Ct1, 12.55pm: Caolan McCartan (Tyrone) v Tom Savage (Down)
  • BU15 Round 2:
  1. Sat 4th June, Ct1, 2.30pm: Cahir Munroe (Tyrone) v Winner Rd 1 Match 1
  2. Sat 4th June, Ct1, 2.50pm: Adam Doris (Armagh) v Winner Rd 1 Match 8
  3. Sat 4th June, Ct1, 3.10pm: Winner Rd 1 Match 2 v Winner Rd 1 Match 9
  4. Sat 4th June, Ct3, 3.25pm: Dara Curran (Tyrone) v Winner Rd 1 Match 3
  5. Sat 4th June, Ct2, 2.50pm: Lorcan McBride (Tyrone) v Winner Rd 1 Match 4
  6. Sat 4th June, Ct2, 3.10pm: Philip Doran (Down) v Winner Rd 1 Match 5
  7. Sat 4th June, Ct3, 3.10pm: Seamus Havern (Down) v Pearse Dobbs (Tyrone)
  8. Sat 4th June, Ct1, 3.25pm: Eoghan McGinnity (Monaghan) v Fionntan McNamee (Tyrone)
  • BU15 Quarter Finals:
  1. Sun 5th June, Ct2, 11.45am: Winner Rd 2 Match 1 v WinnerRd 2 Match 2
  2. Sun 5th June, Ct2, 12.00pm: Winner Rd 2 Match 3 v Winner Rd 2 Match 4
  3. Sun 5th June, Ct2, 12.20pm: Winner Rd 2 Match 5 v Winner Rd 2 Match 6
  4. Sun 5th June, Ct3, 12.45pm: Winner Rd 2 Match 7 v Winner Rd 2 Match 8
  • BU15 Semi Finals:
  1. Sun 5th June, Ct2, 1.45pm: Winner QF1 v Winner QF2
  2. Sun 5th June, Ct2, 2.05pm: Winner QF3 v Winner QF4
  • BU15 Final: Sun 5th June, Ct2, 4.30pm: Winner SF Match 5 v Winner SF Match 6

Boys Under 17 Singles:

  • BU17 Quarter Finals:
  1. Sat 4th June, Ct2, 4.30pm: Shane Grimes (Tyrone) v Tim Prenter (Down)
  2. Sat 4th June, Ct2, 4.50pm: Turlough Clarke (Tyrone) v Ronan Curran (Tyrone)
  • BU17 Semi Finals:
  1. Sun 5th June, Ct2, 12.45pm: Antoin Fox (Tyrone) v Winner QF1
  2. Sun 5th June, Ct2, 1.05pm: Ciaran Cuddy (Tyrone) v Winner QF2
  • BU17 Final: Sun 5th June, Ct3, 3.20pm: Winner SF Match 1 v Winner SF Match 2

Boys Under 19 Singles:

  • BU19 Final: Sat 4th June, Ct3, 5.45pm: Niall Allison (Tyrone) v Gavin Coyle (Monaghan)

She’s ACE GIRLS Under 13 Singles

  • GU13 Round 1:
  1. Sat 4th June, Ct1, 1.15pm: Kerry McNamee (Tyrone) v Marie Claire Savage (Down)
  2. Sat 4th June, Ct2, 1.15pm: Kerry Havern (Down) v Niamh Curran (Tyrone)
  3. Sat 4th June, Ct1, 12.15pm: Louise McGinnity (Monaghan) v Caoimhe McElduff (Tyrone)
  4. Sat 4th June, Ct3, 1.30pm: Dearbhail Fox (Tyrone) v Emila McGinnity (Monaghan)
  5. Sat 4th June, Ct2, 1.30pm: Dervla Farley (Tyrone) v Sarah Havern (Down)
  6. Sat 4th June, Ct1, 1.50pm: Alanna McGaughey (Tyrone) v Ella Gribben (Down)
  • GU13 Quarter Finals:
  1. Sat 4th June, Ct2, 3.25pm: Clodagh Munroe (Tyrone) v Winner Rd 1 Match 1
  2. Sat 4th June, Ct2, 3.45pm: Winner Rd 1 Match 2 v Winner Rd 1 Match 3
  3. Sat 4th June, Ct1, 4.05pm: Winner Rd 1 Match 4 v Winner Rd 1 Match 5
  4. Sat 4th June, Ct1, 3.45pm: Cloda McNamee (Tyrone) v Winner Rd 1 Match 6
  • GU13 Semi Finals:
  1. Sun 5th June, Ct1, 1.25pm: Winner QF1 v Winner QF2
  2. Sun 5th June, Ct1, 1.45pm: Winner QF3 v Winner QF4
  • GU13 Final: Sun 5th June, Ct1, 4.30pm: Winner SF Match 5 v Winner SF Match 6

She’s ACE GIRLS Under 15 Singles

  • GU15 Quarter Finals:
  1. Sat 4th June, Ct3, 3.45pm: Dearbhla Coleman (Armagh) v Sarah Devlin (Tyrone)
  2. Sat 4th June, Ct3, 4.05pm: Mairead Fox (Tyrone) v Emer Kerr (Tyrone)
  3. Sat 4th June, Ct3, 4.30pm: Elizabeth McGarvey (Tyrone) v Cailíosa Ní Dúill (Armagh)
  4. Sat 4th June, Ct2, 4.05pm: Caitlin Conway (Tyrone) v Sinead Havern (Down)
  • GU15 Semi Finals:
  1. Sun 5th June, Ct1, 2.05pm: Winner QF1 v Winner QF2
  2. Sun 5th June, Ct1, 2.25pm: Winner QF3 v Winner QF4
  • GU15 Final: Sun 5th June, Ct2, 4.10pm: Winner SF Match 5 v Winner SF Match 6

She’s ACE GIRLS Under 17 Singles

  • GU17 Quarter Final:
  1. Sat 4th June, Ct1, 4.50pm: Beth Doris (Armagh) v Clare Conway (Tyrone)
  • GU17 Semi Finals:
  1. Sun 5th June, Ct3, 1.05pm: Megan McCann (Armagh) v Winner QF Match 1
  2. Sun 5th June, Ct3, 1.25pm: Meabh McCambridge (Armagh) v Michaela McCartan (Tyrone)
  • GU17 Final: Sun 5th June, Ct3, 3.00pm: Winner SF Match 2 v Winner SF Match 3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *